Koko päivän se on tuolta nenän ja poskionteloiden hujakoilta kutitellut. Tiedättehän, sillä lailla epämääräisesti, kuin nuhaa tehden. Lievää tuhnutusta, mutta ei vielä mitään todellista.
Tästäkö se sitten taas alkaa… Läpi talven olen onnkkaasti onnistunut välttelemään kaikki flunssat sun muut kulkutaudit. No kauanpa sitä kestikin. Pelottaa, ettei alkaisi se viime vuotisen kaltainen infektiokierre näiden kiireiden keskelle.
Ja valkosipulikin on loppu…
Nyt tiikeribalsamia jalkapohjiin ja villasukat päälle, rommitoti ja paljon unta, eli jos nyt illalla luet tätä, niin kone kiinni ja nukkumaan.
Peukut pystyyn ettei tauti iske.
Okei Keno-Emo Tuima!
Ei ole tiikeribalsamiakaan, onneksi villasukista ei puutetta ole. Rommia olisi, mutta ei maita. Nokkakannun otin jo varulta käyttöön. Toivotaan parasta. Kone menee kiinni nyt!
Hyvä. Uni on joskus tehokas torjuntalääke. Samoin sellainen iisisti ottaminen. Peukkuja pidetään!
Kuulemma nämä tämän kevään flunssat ovat aika lieviä. Toivottavasti sinunkin kohdallasi, jos tauti on tullakseen.
C-vitamiinia nelinkertainen annos (vesiliukoinen, joten ei ole yliannostuksen vaaraa), nenäkannu, lämpimät jalat ja paljon lepoa.
Ja paranemisia!
Olet saanut sipulinkin loistamaan kukkien tavoin kuvassa.
Ihilen kuviasi nyt ja aina.
Toivotan, että valkosipulimaito vie flunssat mennessään.
Niin moni tarjoaa vain pelkkiä kuori(koit)a.
Tykkään kuvan sävyistä ja asettelusta. Paljon vaan juomaa ja c-vitamiinia viikonloppuna. Sota pöpöjä vastaan!
Paljon lepoa ja kuumaa juotavaa ja toivottavasti ne pitää flunssan loitolla….
ja kaikkien edellä mainittujen lääkitysten lisäksi: mieluista musiikkia.
Vaiheinen,
Aamulla nukutti liikaakin, perjantaipäikkäreistä ei tullut enää mitään. Iisisiti… hah!
Kari,
Lieviä, mutta kuulemma monta viikkoa kestäviä. Ei hyvä.
Kiitos Susupetal,
Kaikki on kokeiltu ja vielä Muorin mustaherukkamehu siihen päälle 🙂 Ja sitten tämä tuli vielä viikonlopuksi… p..e!
Kiitos Arleena,
Koktailia valkosipulilla on nautiskeltu iltapäivän mittaan. On sillä aina jotain postiivisia vaikutuksia kaikesta huolimatta.
Hamalainen,
Kuoret ne on sydämmelläkin.
Mariar,
Näillä opeilla mennään. Sodat on onneksi mahdollista voittaa 😉
Yaelian,
Olis tuossa vähän hommia… No huomisen duunipäivän peruin (meidän kun piti mennä osaston kesken miettimään…)
Hirlii,
Tärkein, se tärkein!